Artistid

-min

CANNIBAL OX

Cannibal Ox on pärit Harlemist ning duosse kuuluvad Vast Aire ja Vordul Mega, kes andsid oma esimese albumi “The Cold Veine” välja aastal 2001. Plaadi produtsent on praegu peamiselt Run the Jewelsist tuntud El-P ja väljaandja tema enda loodud plaadifirma Definitve Jux. Muuhulgas valis ajakiri Rolling Stone albumi “The Cold Veine” 200 läbi aegade parima hiphopi albumi sekka. Vast Aire on välja andnud ka sooloalbumi “Look Mom… No Hands”, kus tegid kaasa sellised nimed nagu MF Doom, Aseop Rock, Brand Nubian ja Sadat X.

5MIINUST (1)

5MIINUST

Lääne-Viru mändide all alguse saanud punt on kiiresti saanud üle-eestiliseks sensatsiooniks, kelle repertuaar ulatub tummistest räpiträkkidest “erootika pood” ja “trenažöör” roki sugemetega albumini “kõik on süüdi”. Suve hakul andsid 5MIINUST ja nublu välja kaks ühissinglit “kallab” ja “kõrvetab”. Viimase näol on tegemist uusversiooniga tüdrukutebändi Nexus hitist “Nii kuum”, millest on ühtlasi saanud ka selle suve üks menukamaid palu.

A-RÜHM

Eesti hiphopi legendaarne gäng A-Rühm kogunes 1998 aastal, algselt esinduses grupi Toe Tag liikmed Revo ja Genka, Tartu räppar Cool D ning hip-hopi-DJ Kozy. Õige pea liitus ka True Headzis kaastegev DJ Critikal. Nende jõulist straight-in-ya-face suhtumist ja obstsöönseid sõnumeid nii armastati kui ka vihati, ent kindlasti täitsid nad täie au ja tõsidusega toona tühjana seisva koha Eesti muusikas, muuhulgas tunnushittideks kujunenud  litakatega “Popmuusik”, “Palmisaar” ja “Supercool”. A-Rühma viimane täispikk plaat “Leegion” ilmus 2006. aastal ja vahepealseil aastail on üllitatud singleid nagu “Hakka pihta”,  “Tavaline mees” ja “Mingi kukk on mu BMWs”. Tänavu selgus, et viisakalt ja väärikalt vananemine meestel siiski ei õnnestu ja Cool D, Genka, Kozy ja DJ Critikal on käinud stuudios uut albumit meisterdamas, et see et Sony Music Baltics leibli alt välja lasta. Plaadi eelmaitse-singel “Üks veel” ilmus mullu suvel.

LORD & NAPOLEON tribuut 2 ÖÖKÜLM

Öökülm jõudis Eesti räpikõrvadesse 2007. aastal debüütalbumiga “Välk selgest taevast”, millelt pärineb nende surematu “Viskit” ehk rahvakeeli lihtsalt Viskilaul. Lisaks räpikõrvadele tõmbusid kikki veel paljud muud kõrvad. 2010. aastal ilmunud kauamängiv “Head uudised” muutis nad aastateks kodumaise eksperimentaalräpi lipulaevaks. Mõlemad albumid nomineeriti ka parima räpiplaadi kategooria Eesti Muusikaauhinnale.

 

Lääne-Viru kelparäpibänd TMF toodab muhedat ja vaimukat, samas nutikat ja energilist räppi. Enamasti vanakooli valemi järgi, mis kohati rokib ja kohati viskab sisse vanarahva saundi. Breikbiidist ja reggaest rääkimata.

TMF tegutseb juba aastast 2004. Laiema avalikkuseni jõudsid mehed 2009. aastal, kui ilmusid nende lood “Kartulivõtt”, “Vilechill”, “Räppimaie” ja Võsareporteri saates kuulsaks räpitud “Võsaneeger”.

TMFi debüütalbum “Maailma parim pänd” ilmus 2019. aastal. Sellel tegid kaasa ka vanakooli hiphopi maestro Cool D, püstijalakoomik Sander Õigus ja Elephants From Neptune kidramees Linnu. Jah, pänd oli meelega p tähega kirjutatud.arop

AROP

AROP

 

Uku Arop (esinejanimedega AROP, Suur Papa) alustas räpparikarjääri 2013. aastal tema esimene hitt singel oli “Pätiplika”, tema karjäär tõusis lendu ja järgmine suur singel oli “A.V.R”. 2016 vahetas Suur Papa enda nime AROPIKS. 2017 lasi ta välja AROP nime alt albumi P.O.E.G ja sellelt plaadilt tuli aasta suurim hitt “Kiki Miki” mida on youtubes kuulatud 5.5 miljonit korda. AROP pälvis 2018 aasta Muusikauhindadel aasta parima laulu auhinna. 

Tema viimast singlit “Kommunikatsiooni Probleem” on kuulatud ligi miljon korda.

rsz_genkadew8-min

GENKA

Üks tunnustatumaid Eesti (mitte ainult) hiphop artiste on kaasa löönud sellistes ajaloolistes gruppides nagu A-Rühm ja Toe Tag ning ilmutanud ka soolo EP “Oleg Kosjugini lugu”. Peale soolokarjääri on Genka hetkel tegev tandemis Genka/Paul Oja ning koos Põhjamaade Hirmuga projektis 12EEK Monkeys ning koos Dew8’ga omanimelises duos. Lisaks oli ta hetkel juba laiali läinud, kuid kaks albumit välja andnud metal bänd Khillem’i üks solistidest.
reket

REKET

reket on eesti artist, kes on musavaldkonnas tegutsenud rohkem aastaid kui kahe käe sõrmedelt kokku lugeda saab. Mees nagu orkester – teisisõnu räppar, luuletaja, laulukirjutaja – you name it. Kõik sai alguse albumist “Kajapark” kuni 2023. aasta Eesti Muusikaauhindadel pälvis ta “aasta hip-hop/räppartist” tiitli ja seda juba oma kuuenda albumiga “Palun puhka”. Viimane värske träkk ilmus tal koos Liis Lemsalu ja kohvriga, mis kannab nime “PAUS”.

beebilõust

BEEBILÕUST

Juba 15-aastaselt sattus see noor Saaremaa poiss Tallinna Psühhoneuroloogia haiglasse, kuna kohalik Saaremaa julgeolekuteenistus pidas noort Elbingut ühiskonnale ohtlikuks ja kahjulikuks nähtuseks.
Sealt tegi mees ka oma esimesed sammud tutvumaks hiphop muusikaga ning 1998. aastal lõi ta nüüd grupeeringu HaDeC koos nüüdseks oma albumi ilmutanud, samuti Saaremaalt pärit räppari Okym Riimiga.
Grupi tegutsemisaeg jäi lühikeseks, sest 2000. aastal määrati Beebilõust mitmete erinevate kuritegude eest viieks aastaks vangi.  
Koos kongikaaslase Raimond Kukuškini ehk JR Rhymes´iga loodi seal grupeering Verba Ab Intra, mille materjal lindistati salaja tsoonis ning läbi äraostetud vangivalvurite smuugeldati lindistused vabadusse ning tänu sellele leidis muusika ka raadios mängimist ning Verba Ab Intra ära märkimist Eesti Ekspressis, kus grupp valiti Eesti Ekspressi Tulevikutäheks.  
Peale selle on Beebilõusta luulet avaldatud Eestis nii ajakirjades Vikerkaar, Looming ja Epifanio kui ka Soomes ajakirjas Ihminem ja mandariinikeelses ajakirjas PePo. Tänu tunnustatud arhitektile Vilen Künnapuule ilmus 2006. aastal Beebilõusta luulekogu „Siin Beebilõust, tere!“ ja aastal 2009 kogumik „Resotsialiseerumine“. Samal aastal vändati „Eesti Lood“ sarja tarbeks Beebilõustast ka portreefilm.2011 lõi Beebilõust käed Legendaarne Recordsiga, et välja anda oma debüütplaat “32 Kuupi”. 2015 järgnes album “Resotsialiseerumine x Valge Lipp” mille järg “Resotsialiseerumine x Must Lipp” ilmus 2016

dew8

DEW8

DEW8 on Tartu alternatiivse hip-hop muusika produtsent / biiditegija / tekstiautor. Enne räppmuusika loomist viljeles psühhedeelset rock- ja metalmuusikat, midaka selgelt uuemas loomingus tajuda on. Liida võrrandisse kosmilised Sun Ra mõjutused + õudusfilmilik post-soveti filmimuusika ja jazz. DEW8 taustad kõlavad näiteks Grinksi albumil “Rubicon”, 12EEK Monkey “Xibalba Spa” ja Lee Scott’i albumil “SUPERGOD5000PLUS” . DEW8 tähtede kombinatsioonil pole klassikalist loogikat. Justkui oleks need initsiaalid millegile muule – D.E.W.8. Tema nime hääldab Inglane või Ameeriklane nagu Dewey. See tundub olevat tavapärase poisslapse nimi, mis meenutab kahtlaselt Eesti keeles Taavit. Kogu mäng kõlab umbes nagu Taara Avita, millest sai valesti kuulajate jaoks Tharapita. Foneetiline maailm udustab DEW8 piirides arusaamu, mis on seletamatu taga peidus. Eelneva diskograafia põhjal jääb mulje, et tegemist on robotiga, masinaga mis püüab avakosmosest signaale ja edastab need maale ning tema eestkostja asetab inimestele kuulata.
5loops

5LOOPS

Klassikalisest boombap-hiphopist eeskuju saanud 5Loopsi kuuluvad sPoom (Martti Poom), Hr. Kivi (Peeter Leet), DJ Kayot ja Otto (Suits), bändi nimi on inspireeritud nende muusika lihtsast struktuurist: kõik biidid on üles ehitatud viiest loop’ist koosnevatele jazz– ja funk-sämplitele.

5Loopsi eelmine album “2000misiganes” ilmus 2017. aastal, varem on ilmunud ka (lühi)albumid 2010LP (2010), 2012EP (2012), 2013LP (2013), “2013EP” (2013), KRICKx5LOOPS (2015, koostöös räppar Krickiga).

Aastate jooksul on 5Loops teinud koostööd kohalike artistidega, nagu Põhjamaade Hirm, Chalice, Tommy Boy, Okym Riim, Gorõ Lana, Reket, 7N, Klinika, Lord, JOC, Genka, Manipulated Mindz. Välismaa tegijatest on teiste seas kaasa teinud Ruste Juxx (US), Starang Wondah (US), Sean Price (US), JFlows (UK), APS (RU), Saydetrap (RU) ja JAG (FIN).

pluuto-min

PLUUTO

Pluuto alustas oma karjääri Soundcloudis, kus ta andis 2018. aastal välja oma esimese mixtape’i “Muhumaa ülestõus”. Toona 15-aastane Pluuto tegi seda rohkem naljaviluks, kuid temale endale suureks üllatuseks tekkis tal meeletult kiiresti suur kuulajaskond ja nõudlus tema muusika järele aina kasvas. Sama aasta detsembris andis ta välja remastered fookussingli “Mõtetes”, mis on tänaseks kogunud erinevatel platvormidel juba üle 2 miljoni kuulamise. 2019. aastal avaldas Pluuto singleid koostöös nublu, 5MIINUSE ja reketiga. Aastal 2020 hakkas Pluuto valmistama oma esimest päris albumit “Päripäeva”, mis ilmus sama aasta 11. septembril. Tänaseks on Pluutol kõikide platvormide peale kuulamisi kokku üle 9 miljoni.
villemdrillem

VILLEMDRILLEM

villemdrillem alustas oma karjääri Soundcloudis, kogudes keskkonnas enam kui miljon striimi. Laiema avalikkuse teadvusesse jõudis ta 5MIINUST x villemdrillem talvise hitiga “Paaristõuked”, mis püsis Eesti digitabelite #1 kohal 14 järjestikust nädalat. Teine aasta 2020. aasta suurhitt villemdrillemilt oli koos Elina Borniga, lugu ”niiea” ning suurt edu saatis ka villemdrillemi novembris ilmunud lugu ”soolane värska” koos gameboy tetrisega. Möödunud aasta kevadel avaldas villemdrillem oma debüütalbumi “vd” ja oli sellega nomineeritud ka 2022. aasta Eesti Muusikaauhindadel debüütalbumi kategoorias.
KiROT (1)

KIROT

KiROT’i teekond sai alguse viie aasta eest, kui ilmavalgust nägid esimesed inglisekeelsed singlid. Möödus aasta ning kohale sadas tormiline, kaootiline, kriitiline emakeelne looming, mida on lühikese karjääri jooksul langenud kahe albumi ning pangetäie singlite jagu. Kogemusest aga puudu ei jää – 2022. aastal plaadifirmade Warner Music Baltics ning SMUUV Records’iga käed löönud sõnasepp on juba koostööd teinud kodumaiste artistidega nagu Beebilõust, Caspar Mágus, Genka, m els, reket, Sammalhabe, säm ja YASMYN. Sabin ei tõota lähiajal lõppeda, sest värsse aina täriseb taevast alla nagu oavarrest. Võimas vokaal, lõputu lüürika ning žanripiiritu muusika. KiROT on uue generatsiooni klassikaline MC, kes kogunud erinevatel platvormidel miljoneid kuulamisi. 

Clicherik & Mäx

CLICHERIK & MÄX

Aastal 2018 said kaks teismelist paksu poissi kokku, tirisid netist tasuta biidi, tegid sinna sõnad ning järgmine hetk olid kogu Maarjamaa festivali alad ja klubi põrandad saepuruks hüpatud just Clicheriku & Mäxi taktikepi järgi. Paksud on tabanud väga täpselt tee inimeste südametesse. Seda loomulikult oma värskuse, positiivsusega ning energiapaugu all laividega, kust keegi nii lihtsalt oma häälega tagasi ei tule. “Käed Üles”, “Gaas”, “Pargi 6” ja “Maakas” – you name it. Just nende Clicheriku & Mäxi sulest tulnud üllitistega on möödunud iga viimne pidu. Viimane (toim. “Maakas”) on pälvinud ka 2020. aasta Raadio 2 Aastahiti tiitli.
Bad Art

BAD ART

Kahekümne esimese sajandi linnaelu peegelpilt kivimagalast eliitrajoonini. Äärmuslik kraam kõige selle keskelt. Bad Art on kohalikus räpiskenes tegutsenud juba üle 10 aasta ning selle ajaga on valminud näiteks underground hitt “Ühiskondlik nuhtlus” ja kultusalbum “Pealik”.
rv

RV

Viimasel ajal on vaikselt tiksuva Rakvere kohalt taas kuulda korralikku paugutamist. Tegemist ei

ole sedapuhku kohaliku lihatööstuse külmruumi ustega, vaid see on Rakvere riimipildur RV.

Mees, kes alustas oma räpi teekonda R.A.W CREWs ja kinnitas oma kohalolekut stseenis

legendaarsel BFS-il osaledes. RV stiil on isiklik ja siiras, ent samas on säilinud ka varasema aja

teravus uute ja küpsemate teemade lahkamisel.

sammalhabe

SAMMALHABE

Sammalhabe on naksitrallidest kõige tasakaalukam ja rahulikum. Ta tunneb end tugevalt seotud olevat loodusega, näiteks ei maga ta metsas ööbides kunagi kusagil mujal kui otse maapinnal lõkkeaseme ääres.

Sip€lga&Yohan

SIP€LGA & YOHAN

SIP€LGA & YOHAN on suured õllemuusika austajad. Kaheaastase koospruulimise tulemina on valmimas poiste esimene kauamängiv partii, mille maitsenüansid löövad makku ja õhutavad kaitseväelasi välikäimlaid õhku laskma. “Mällar” oli esimene proov, 12.08 kell 17.00 valatakse EHHFi pealaval ka annus ülejäänud vaadist publikule otse kõrist alla. Ole kohal!

MARPS

MARP$

metsakutsu2

METSAKUTSU

Rainer Olbri esinejanimega Metsakutsu, on Eesti räppar.

Koos teiste Pelgulinna räpparitega tegi Olbri 2000. aastate alguses vokaal-instrumentaalansambli Grand City Pelgu Kings[2] (GCP Kings). Bändi tuntumad lood on “Miks”, “Kool”. Ansambel avaldas omakirjastusliku plaadi “Lootus sureb viimasena”, mille kujundas Big Mora.

2004. aastal tutvus Olbri hiphopansambli Toe Tag liidri Genkaga. Olbri osales Toe Tagi 2004. aasta albumil “Legendaarne” ilmunud loo “Värsiarhitektuur” tegemises. 

2005–2010 andis Olbri kontserte, avaldas viis singlit ja kaks videot: Masa tehtud video loole “Miks Mitte Täna” (2006) ning Leedus filmitud video Leedu popsensatsiooni Skamp loole “Reach”, kus Olbri räppis koos Läti MC Ozolsi ning Leedu räppari Pushasega ansamblist G&G Sindikatas.

22. oktoobril 2010 ilmus Rainer Olbri debüütalbum “Testament”, duubelalbum, mille plaatide nimed on “Vana Testament” ja “Uus Testament”[3]

Tema teine album ”Kelmiküla unistus” ilmus oktoobris 2013.

vaikepd

VÄIKE PD

Tartu räppar, kes oma otsekohesuse ja teravusega on rahva meelt lahutanud juba üsna varajasest east. SoundCloud’i räpi kohalikku õitseaega kroonisid Väikse PD palad “Toa koristamise lauluke” ja “Fakk tiblad”, 2021. aasta kevadel ilmus aga Legendaarse ja DEW8 eestvedamise tema pingsalt oodatud debüütalbum “Matusebüroo”. Kokku 40 minutit muusikat, mille vahele on poogitud adultswimmilikku audioteatrit, kus kaasas ka Genka, Grinks ja Gameboy Tetris.
prodigyboys

PRODIGYBOYS

PRODIGYBOYS alustas koostööd pärast Kedzeri albumit “rare3” 2022. Varem muusikat teinud iseseisvad artistid Leis, beebi, Kedzer, fay, 300 tulid kokku, ning tõid Eesti muusikasse midagi eksperimentaalset ja energilist. Seda kinnitab möödunud sügisel avaldatud debüütalbum “NIHILISM”. Albumil teevad kaasa Pluuto, Margiiela, Kaw, villemdrillem ning mitmed välismaised artistid. Albumilt jõudis mitu lugu Spotify Top 50 edetabelitesse ning projektid on kogunud kokku üle miljoni kuulamise. Lisaks muusikale toob PRODIGYBOYS oma visiooni ellu läbi riiete, sünge stiili ning energiliste showdega.

liltill

LIL TILL

Plaadifirma Legendaarne Records kõige noorem kasvandik. SoundCloudis lugudega “Getter Jaani”, “Whip” ja “BeyBlade” kuulamisi kogunud Lil Till võttis tänavu oma loominguga suuna suurematele areenidele. Aasta alguses ilmus “Romants”, mis on ühtlasi ka esimene viide tema peagi ilmuvale esimasele kauamängivale.
starboy bob

STARBOY BOB

Starboy Bob on sündinud Järvamaal, kuid suurema osa oma elust elanud Tallinnas. Esimesed read kirjutas 2004.aastal ja sellest peale on ühel või teisel moel figureerinud Eesti räpimaastikul. Tema lood on lihtsa sõnumiga, kuid meeldejäävad ja romantilise vibega. Paljud tegelikult ei tea veel seda, et Starboy Bob on varasemalt olnud järgmistes bändides: 10-6 Redcap Goblins Genka ja Paul Ojaga viimased 10 aastat Koostööd on ta teinud ka bändist Põhja-Tallinn tuntud Wild Disease’iga, kes on valmistanud ka Bobi lugude mixi & masteri.

nkn1

NKN

B®SS
Susan
Orjandus
Pagu
Kro$$u Pri$ke

kuula ära kõik 105 lugu siit
https://www.youtube.com/@nkn3237/videos

säm foto

SÄM

säm on 22-aastane räppar Tallinnast, kes on räpp- ja popmuusikat kirjutanud juba viimased viis aastat. Sämi debüütalbum “EMPS VAATA KUIS LENDAN MA” ilmus eelmise aasta novembris. Tema loomingus on seni tuntumad palad “Mõista-mõista” ning “Punane papp”.

Kokku on sämi loomingul erinevates keskkondades pea 10 miljonit kuulamist.

säm kirjutas 2022. aastal loo nimega “Eesti, kas sa kuuled?” Eesti Vabariigi 104. aastapäeva kontsertetenduseks ning tunnusloo Jaak Kilmi mängufilmile nimega “Tagurpidi torn”.

säm sai 2022. aasta Eesti Muusikaauhindadel oma esimese nominatsiooni “Aasta Hip Hop / Rap Artist” kategoorias.

benakanister

BENAKANISTER

hiphop,ee ja R2 aasta uus tulija ja Tartu uuekooli üks põhimehi…..

svndra

SVNDRA

LA-s elav Eesti päritolu muusik, kes on oma 15 aasta pikkuse tantsijakarjääri jooksul töötanud mitmete tähelepanuväärsete artistidega nagu Chris Brown, Teyana Taylor ja Ester Dean. Muusikamaailma siirdus ta tänu sugulashingedest muusikuile nagu Mod Sun ja Lost in Vegas.

NIMEKIRJAS VÕIB TULLA MUUTUSI....

Festivali autoparkla piletid
hinnaga 10 € on müügis kohapeal.