Eesti Hip Hop Festival

Eesti Hip Hop Festival 2024 on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist

Artistid

EESTI HIP HOP FESTIVAL 2024 on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

LoopTRoop ROCKErs

EHHF ja Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 lõid käed, et tuua kohaliku publikuni menukas Rootsi hip-hop bänd Looptroop Rockers. Aastal 1991 Looptroopi nime all kokku tulnud bändi moodustavad räpparid Promoe, Embee ja Cosmic. Tegemist on kunagiste koolikaaslastega, kes ühendasid omal ajal jõud, et anda välja kassette oma sõpradele ja kohalikule hiphopi skeenele. Vahemikus 1993–1998 anti iseseisvalt välja neljast täispikast albumist koosnev kassettide seeria, mille moodustasid “Superstars” (1993), “Threesicksteez” (1995), “From the Waxcabinet” (1996) ja “Punx Not Dead” (1998). Grupi esimene suur stuudioalbum “Modern Day City Symphony” jõudis kuulajateni aga aastal 2000. Tänasel päeval Looptroop Rockersi nime kandev kooslus on tuuritanud üle kogu maailma. Aastal 2017 sai nende karjääris kirja ka oluline verstapost ehk 25 aastat laval. Selle tähistamiseks andsid nad 25 nädala jooksul välja 25 uut lugu ja bändi tervitati ka Swedish Music Hall of Fame’i artistide nimistus.

NUBLU

nublu tuli areenile 2018. alguses ning tegi üsna kiirelt midagi täiesti enneolematut. Keegi ei osanud ette näha säärast tõusu Eesti muusikataeva tippu, isegi mitte tema. Algselt Soundcloudi platvormil oma lugudega tuntust kogunud artist jõudis laiema ringini looga “Droonid”, millele järgnes absoluutne suvehümn “Mina Ka”. Sama suve lõpus tootis artist valmis superhiti “Öölaps”, mis vallutas edetabeleid ning jõudis Eestlaste südametesse igas vanuseklassis. Prillide taha peituv poeet on tänaseni pannud välja üle 40 loo, millest 90% on jõudnud edetabelite tippu. nublu ja Gameboy Tetrise koostööl sündinud lugu “Für Oksana” tõi kokku Eesti ja Vene keele ning sai tunnustatud viimase aja kõige edukamaks integratsiooniprojektiks. Lisaks kohalikule turule, on edu toonud ka koostöö soome artisti Mikael Gabrieliga. 2024. aastal saavutati looga “Vox Populi” 3. koht Soome eurolaulu kohalikus finaalis nimega UMK. nublu on aastate peale korjanud kokku üle 20 muusikaauhinna ning on vaideldamatult kõige edukam Eestikeelne artist. Eriti positiivset vastukaja on saanud nublu muusikavideod, mis on unikaalsed oma sisult ning tabavad produktsioonilt. Vaatamata mitmetele tunnustustele ei ole artist jäänud looberitele puhkama, vaid keskendub piiride liigutamisele, luues uut ja värsket muusikat.

5MIINUST

Lääne-Viru mändide all alguse saanud punt on kiiresti saanud üle-eestiliseks sensatsiooniks, kelle repertuaar ulatub tummistest räpiträkkidest “erootika pood” ja “trenažöör” roki sugemetega albumini “kõik on süüdi”. 2023 suve hakul andsid 5MIINUST ja nublu välja kaks ühissinglit “kallab” ja “kõrvetab”. 2024 a. esindasid nad koos PUULUUP-iga Eestit Eurovisiooni lauluvõistlusel ja tõmbasid selle värgi seal sama kuumalt käima nagu oleksid Elva mändide all........

GENKA

Üks tunnustatumaid Eesti (mitte ainult) hiphop artiste on kaasa löönud sellistes ajaloolistes gruppides nagu A-Rühm ja Toe Tag ning ilmutanud ka soolo EP “Oleg Kosjugini lugu”. Peale soolokarjääri on Genka hetkel tegev tandemis Genka/Paul Oja ning koos Põhjamaade Hirmuga projektis 12EEK Monkeys ning koos Dew8’ga omanimelises duos. Lisaks oli ta hetkel juba laiali läinud, kuid kaks albumit välja andnud metal bänd Khillem’i üks solistidest.

REKET

reket on eesti artist, kes on musavaldkonnas tegutsenud rohkem aastaid kui kahe käe sõrmedelt kokku lugeda saab. Mees nagu orkester – teisisõnu räppar, luuletaja, laulukirjutaja – you name it. Kõik sai alguse albumist “Kajapark” kuni 2023. aasta Eesti Muusikaauhindadel pälvis ta “aasta hip-hop/räppartist” tiitli ja seda juba oma kuuenda albumiga “Palun puhka”. Viimane värske träkk ilmus tal koos Liis Lemsalu ja kohvriga, mis kannab nime “PAUS”.

DEW8

DEW8 on Tartu alternatiivse hip-hop muusika produtsent / biiditegija / tekstiautor. Enne räppmuusika loomist viljeles psühhedeelset rock- ja metalmuusikat, midaka selgelt uuemas loomingus tajuda on. Liida võrrandisse kosmilised Sun Ra mõjutused + õudusfilmilik post-soveti filmimuusika ja jazz. DEW8 taustad kõlavad näiteks Grinksi albumil “Rubicon”, 12EEK Monkey “Xibalba Spa” ja Lee Scott’i albumil “SUPERGOD5000PLUS” . DEW8 tähtede kombinatsioonil pole klassikalist loogikat. Justkui oleks need initsiaalid millegile muule – D.E.W.8. Tema nime hääldab Inglane või Ameeriklane nagu Dewey. See tundub olevat tavapärase poisslapse nimi, mis meenutab kahtlaselt Eesti keeles Taavit. Kogu mäng kõlab umbes nagu Taara Avita, millest sai valesti kuulajate jaoks Tharapita. Foneetiline maailm udustab DEW8 piirides arusaamu, mis on seletamatu taga peidus. Eelneva diskograafia põhjal jääb mulje, et tegemist on robotiga, masinaga mis püüab avakosmosest signaale ja edastab need maale ning tema eestkostja asetab inimestele kuulata.

TOMMYBOY & TYPICALFLOW

Tommyboy ja Typicalflow koostöö sai alguse 2018. aasta augustikuus, kui biidimees LowK saatis räpparitele kuulamiseks esimese paki biididemosid. Algne plaan oli lihtne – teha esmalt üks lugu ja vaadata, milline tunne sellest tekib ning kuidas kõik sujub. Meeste stiilid ja vaated elule ning muusikaline maitse klappisid aga nii hästi, et ühest loost sai EP.

KIROT

KiROT’i teekond sai alguse viie aasta eest, kui ilmavalgust nägid esimesed inglisekeelsed singlid. Möödus aasta ning kohale sadas tormiline, kaootiline, kriitiline emakeelne looming, mida on lühikese karjääri jooksul langenud kahe albumi ning pangetäie singlite jagu. Kogemusest aga puudu ei jää – 2022. aastal plaadifirmade Warner Music Baltics ning SMUUV Records’iga käed löönud sõnasepp on juba koostööd teinud kodumaiste artistidega nagu Beebilõust, Caspar Mágus, Genka, m els, reket, Sammalhabe, säm ja YASMYN. Sabin ei tõota lähiajal lõppeda, sest värsse aina täriseb taevast alla nagu oavarrest. Võimas vokaal, lõputu lüürika ning žanripiiritu muusika. KiROT on uue generatsiooni klassikaline MC, kes kogunud erinevatel platvormidel miljoneid kuulamisi.

KARMO JA KÜBERÜNNAK

CLICHERIK & MÄX

Aastal 2018 said kaks teismelist paksu poissi kokku, tirisid netist tasuta biidi, tegid sinna sõnad ning järgmine hetk olid kogu Maarjamaa festivali alad ja klubi põrandad saepuruks hüpatud just Clicheriku & Mäxi taktikepi järgi. Paksud on tabanud väga täpselt tee inimeste südametesse. Seda loomulikult oma värskuse, positiivsusega ning energiapaugu all laividega, kust keegi nii lihtsalt oma häälega tagasi ei tule. “Käed Üles”, “Gaas”, “Pargi 6” ja “Maakas” – you name it. Just nende Clicheriku & Mäxi sulest tulnud üllitistega on möödunud iga viimne pidu. Viimane (toim. “Maakas”) on pälvinud ka 2020. aasta Raadio 2 Aastahiti tiitli.

BAD ART

Kahekümne esimese sajandi linnaelu peegelpilt kivimagalast eliitrajoonini. Äärmuslik kraam kõige selle keskelt. Bad Art on kohalikus räpiskenes tegutsenud juba üle 10 aasta ning selle ajaga on valminud näiteks underground hitt “Ühiskondlik nuhtlus” ja kultusalbum “Pealik”.

RLV Massive

RLV Massive on täiesti omaette nähtus, mis ühendab endas🎤muusikat🎧, 🏀🏐sporti⚽️, brändi®️ ja mis kõige olulisem-ühtekuuluvust👊. #RLVmassive #LejalGenes

VÄIKE PD

Tartu räppar, kes oma otsekohesuse ja teravusega on rahva meelt lahutanud juba üsna varajasest east. SoundCloud'i räpi kohalikku õitseaega kroonisid Väikse PD palad “Toa koristamise lauluke” ja “Fakk tiblad”, 2021. aasta kevadel ilmus aga Legendaarse ja DEW8 eestvedamise tema pingsalt oodatud debüütalbum “Matusebüroo”. Kokku 40 minutit muusikat, mille vahele on poogitud adultswimmilikku audioteatrit, kus kaasas ka Genka, Grinks ja Gameboy Tetris.

AZMA

Solistina hakkas AZMA sirguma aastatel 2013–2016, kui alustas Hanf Kungiga räppimist. Tema lugude sisu on inspireeritud üldiselt üleskasvamisest keskkonnas, kus igapäevaelu domineerivad ahvatlused ja pahed, riskikäitumine, narkootikumid ja raha, naised, nii vaimne kui ka füüsiline vägivald ja pidev ühiskonna surve käia korralikult koolis, saada häid hindeid, minna tööle ja püsida hirmu tõttu ettemääratud sotsiaalsete normide raamides...

PRODIGYBOYS

PRODIGYBOYS alustas koostööd pärast Kedzeri albumit "rare3" 2022. Varem muusikat teinud iseseisvad artistid Leis, beebi, Kedzer, fay, 300 tulid kokku, ning tõid Eesti muusikasse midagi eksperimentaalset ja energilist. Seda kinnitab möödunud sügisel avaldatud debüütalbum "NIHILISM". Albumil teevad kaasa Pluuto, Margiiela, Kaw, villemdrillem ning mitmed välismaised artistid. Albumilt jõudis mitu lugu Spotify Top 50 edetabelitesse ning projektid on kogunud kokku üle miljoni kuulamise. Lisaks muusikale toob PRODIGYBOYS oma visiooni ellu läbi riiete, sünge stiili ning energiliste showdega.

LIL TILL

Plaadifirma Legendaarne Records kõige noorem kasvandik. SoundCloudis lugudega “Getter Jaani”, “Whip” ja “BeyBlade” kuulamisi kogunud Lil Till võttis tänavu oma loominguga suuna suurematele areenidele. Aasta alguses ilmus “Romants”, mis on ühtlasi ka esimene viide tema peagi ilmuvale esimasele kauamängivale.

NKN

• B®SS • Susan • Orjandus • Pagu • Kro$u Pri$ke •

JONTS

SIP€LGA & YOHAN on suured õllemuusika austajad. Kaheaastase koospruulimise tulemina on valmimas poiste esimene kauamängiv partii, mille maitsenüansid löövad makku ja õhutavad kaitseväelasi välikäimlaid õhku laskma. “Mällar” oli esimene proov, 12.08 kell 17.00 valatakse EHHFi pealaval ka annus ülejäänud vaadist publikule otse kõrist alla. Ole kohal!

SÄM

säm on 22-aastane räppar Tallinnast, kes on räpp- ja popmuusikat kirjutanud juba viimased viis aastat. Sämi debüütalbum “EMPS VAATA KUIS LENDAN MA” ilmus eelmise aasta novembris. Tema loomingus on seni tuntumad palad "Mõista-mõista" ning "Punane papp". Kokku on sämi loomingul erinevates keskkondades pea 10 miljonit kuulamist. säm kirjutas 2022. aastal loo nimega "Eesti, kas sa kuuled?" Eesti Vabariigi 104. aastapäeva kontsertetenduseks ning tunnusloo Jaak Kilmi mängufilmile nimega "Tagurpidi torn". säm sai 2022. aasta Eesti Muusikaauhindadel oma esimese nominatsiooni "Aasta Hip Hop / Rap Artist" kategoorias.

MARGIIELA

Kohalikus träpiskenes juba teada-tuntud erilise flow’ga artist. Tipptasemel kraami on noorel mehel laos lademeis. Praeguseks on tal juba peotäis singleid väljas, neist kuulsaim ä cypher-bänger “Sucka Shit”, kus kaasas beebi, kaw, Pluuto, villemdrillem ja Leis. Paljude meelest on see üks parimaid Eesti uue laine räpi lugusid üleüldse. 2023 sügisel nägiilmavalgust margiiela ja Leisi ühine kauamängiv “Eilne Hind Pole Tänane”.

SVNDRA

LA-s elav Eesti päritolu muusik, kes on oma 15 aasta pikkuse tantsijakarjääri jooksul töötanud mitmete tähelepanuväärsete artistidega nagu Chris Brown, Teyana Taylor ja Ester Dean. Muusikamaailma siirdus ta tänu sugulashingedest muusikuile nagu Mod Sun ja Lost in Vegas.

NIMEKIRJAS VÕIB TULLA MUUTUSI....